Post

Co to jest farba mleczna? Oto, co warto wiedzieć o tej modnej, nietoksycznej farbie

W dzisiejszych czasach określenia "przyjazny dla środowiska" i "nietoksyczny" mogą wydawać się marketingowymi hasłami. Poszukiwanie bardziej ekologicznego domu, od pielęgnacji skóry po wystrój wnętrz, z pewnością stało się głównym nurtem, ale wiele rozwiązań nie jest wcale nowych. Tak jest w przypadku farby mlecznej, nietoksycznej farby na bazie wody, która jest używana od tysięcy lat. W rzeczywistości znaleziono ją w grobowcu króla Tutta.

Dopiero wraz z uprzemysłowieniem farb pod koniec XIX wieku farba mleczna wyszła z użycia. W przeciwieństwie do farb olejnych, farba mleczna nie może być mieszana i transportowana w metalowej puszce, a zamiast tego musi być mieszana z proszku przed zastosowaniem. Jednak ponowne zainteresowanie farbą mleczną doprowadziło do małego odrodzenia. Zainteresowanie to jest często dwojakiego rodzaju: farba mleczna jest ceniona zarówno za swój antyczny wygląd, jak i nietoksyczne właściwości.

Jeśli jedna lub obie z tych rzeczy Cię interesują, nadszedł czas, aby rozważyć nadanie farbie mlecznej wyglądu.

9 najlepszych marek farb Zero-VOC i Non-Toxic, aby przekształcić swoją przestrzeń

Jaka jest różnica między farbą mleczną a zwykłą farbą?

"Farba mleczna" brzmi jak nazwa, która może być łatwo nadana farbie, która może wyglądać, dobrze, mleczny. Ale w przeciwieństwie do kremu jajecznego lub mleka magnezowego, farba mleczna faktycznie zawiera nabiał. Do jej produkcji wykorzystuje się kazeinę, białko występujące w mleku, które zazwyczaj jest dodatkiem do żywności, np. w proszkach proteinowych lub preparatach dla niemowląt. Jednak kazeina była również wykorzystywana do produkcji kleju, mieszanek cementopodobnych i oczywiście farby. Do produkcji farby mlecznej kazeinę miesza się z wapnem - minerałem, a nie z cytrusami - oraz z pigmentami.

W przeciwieństwie do farb domowych, do których jesteśmy przyzwyczajeni, farba mleczna jest sprzedawana w proszku. Aby jej użyć, wystarczy wymieszać ją z wodą. Jest całkowicie biodegradowalna, a nawet można ją wyrzucić, po prostu wsypując do ziemi. Jednak w przeciwieństwie do farb olejnych, farba mleczna po zmieszaniu ma stosunkowo krótką żywotność, dlatego straciła na popularności wraz z uprzemysłowieniem produkcji farb.

Ponieważ kazeina może się zepsuć, farbę mleczną zazwyczaj trzeba zużyć w ciągu kilku dni i przechowywać w lodówce. Niektóre nowsze marki farb mlecznych, jednak, może trwać do 14 dni, jeśli są przechowywane prawidłowo.

Co sprawia, że farba mleczna jest nietoksyczną alternatywą?

Farba mleczna stała się popularną opcją dla projektów renowacji domu, ponieważ ludzie stają się bardziej świadomi lotnych związków organicznych (VOC) w farbach olejnych. Większość nowoczesnych farb jest alternatywą dla bardzo niebezpiecznych farb ołowiowych, które zostały zakazane w USA od lat 70-tych, ale nadal można je znaleźć w starszych domach.

Jednak te bezpieczniejsze farby nadal wydzielają gazy, stąd bierze się "zapach farby". Podczas gdy zapach nowej farby jest pewnym znakiem VOCs off-gazuje w domu, farba może nadal emitować VOCs na niższych poziomach fo miesięcy. LZO zawarte w farbie mogą stanowić krótkoterminowe zagrożenie dla zdrowia, a nawet być niebezpieczne dla osób w ciąży.

Obecnie coraz więcej farb przeznaczonych do użytku wewnętrznego to farby o niskiej zawartości lotnych związków organicznych lub farby bez zawartości lotnych związków organicznych. Dla tych, którzy chcą całkowicie wyeliminować ryzyko lotnych związków organicznych, lub którzy po prostu chcą farby z formułą na bazie wody z naturalnych składników, farba mleczna jest świetną alternatywą.

Jakie są zalety farby mlecznej?

Nie-toksyczne korzyści na bok, istnieje wiele powodów, aby kochać farby mleka. Na początek, farba mleczna jest niewiarygodnie trwała. Jest odporna na odpryskiwanie i łuszczenie się, a nawet może dobrze działać w zastosowaniach zewnętrznych. Farba mleczna schnie również szybko - już po 30 minutach. Ponadto, ponieważ jest to farba wodna, łatwo zmywa się z rąk.

Farba mleczna zapewnia również wyjątkowe wykończenie, które zostało opisane jako lekko szczotkowane i subtelnie matowe. Ponieważ farba mleczna była tak często używana w starszych domach i meblach, restauratorzy, a nawet hobbyści używają jej na zabytkowych lub nawet nowszych elementach, aby nadać im klasyczny charakter.

Farba mleczna dobrze przylega do prawie wszystkich naturalnych powierzchni, takich jak drewno, cegła czy kamień, bez konieczności stosowania podkładu. Na wierzchu impregnowanego drewna lub farby, farba mleczna może mieć bardziej antyczne, półprzejrzyste wykończenie, choć można ją również łatwo nakładać warstwami lub przygotować za pomocą środka wiążącego, aby uzyskać bardziej kryjący wygląd. W przypadku powierzchni nieporowatych, takich jak metal, można również użyć środka wiążącego.

Podczas gdy farba mleka stosunkowo krótki okres przydatności do użycia często czyni go go-to dla mniejszych projektów, takich jak meble lub rzemiosła, to działa dobrze na prawie każdy projekt domu, od farby zewnętrznej do ścian do zabawek.

Co powinienem wiedzieć przed zakupem farby mlecznej?

Obecnie farba mleczna jest dostępna w kilku specjalistycznych sklepach detalicznych i małych firmach. Na razie, będzie mało prawdopodobne, aby znaleźć go w alejkach sąsiedniego sklepu z narzędziami lub sklep farby. Dzięki internetowi, jednak można zamówić farby mlecznej w rozmiarach równoważnych do wstępnie zmieszanych farb olejnych, z wystarczającą ilością proszku do pint, ćwierć lub galon farby po zmieszaniu.

Prawdziwa farba mleczna Sage Grey $60 Sklep

Ponieważ farba mleczna jest nadal ręcznie robione w mniejszych partiach, to ma tendencję do być droższe niż farby olejne domu. Jednak ze względu na swoją wszechstronność, jest to również łatwe do eksperymentowania z mniejszych projektów, aby uzyskać wyczucie go.

Niezależnie od tego, czy pomalujesz drzwi, półkę, czy cały pokój, w nagrodę uzyskasz wyjątkowe wykończenie i wygląd, którego zaletą jest również to, że jest nietoksyczny.