Post

Jeśli chodzi o design, lata 70. nigdy nie przestają mnie inspirować

Lata 70. mogą być źle postrzegane przez pryzmat shagów, poliestru, pomarańczowego koloru - wiecie, o co chodzi. Ale ja twierdzę, że lata 70. są jednym z najlepszych okresów na poszukiwanie skarbów w stylu vintage.

Od mosiężnych akcentów po detale w stylu chinoiserie i nisko zawieszone meble idealne do życia w domu, znajdziesz dziwaczny wystrój i fantastyczne gadżety, kiedy zaczniesz robić zakupy w "Me Decade". A ponieważ coraz więcej projektantów przyjmuje maksymalizm z otwartymi ramionami, nigdy nie było lepszego momentu, aby ogłosić, że lata 70. wróciły, kochanie.

Nigdy nie było lepszego czasu, by ogłosić, że lata 70. wróciły, kochanie.

Już od kilku lat zmierzamy w kierunku lat 70. Midcentury to styl du jour od blisko dekady, ponieważ jego gładkie, minimalne linie i ciepłe odcienie drewna wypełniają nasze domy spokojnym blaskiem. Teraz jednak pragniemy czegoś bardziej wyrazistego. Nie, nie żegnamy się z tymi sylwetkami z połowy ubiegłego wieku, po prostu uważamy, że może nadszedł czas, aby połączyć je z dawką jasnego i dekadenckiego.

Mój romans z vintage z lat 70. zaczął się przypadkiem od znaleziska na Craigslist. Natknęłam się na kobietę sprzedającą rzeczy po rodzicach i mosiężny stolik do kawy za 40 dolarów. Jego detale w stylu greckiego klucza i lekki klimat glam pasowały do mojej nowoczesnej sofy z IKEA. Kilka lat później zdecydowałam się na białą, lakierowaną skrzynię na bieliznę z akcentami w stylu chinoiserie i, ponownie, greckimi detalami. Potem przyszły inspirowane Marokiem złote lustra, masywna mosiężna lampa i zestaw marmurowych karafek.

Kiedy zaczęłam się zagłębiać w pochodzenie tych wszystkich ulubionych znalezisk vintage, zauważyłam pewien motyw przewodni: wszystkie pochodziły z lat 70.

Więc, co jest takiego w latach 70-tych? Jak to się stało, że w jednej dekadzie powstało tak wiele przedmiotów, które są idealnym uzupełnieniem każdego wystroju w stylu vintage? Lata 70. to przede wszystkim odważne kolory, ozdobne detale, uderzające kształty. To była eksplozja technicolorowego nadmiaru - to była zabawa.

Nie dekorujemy naszych domów od stóp do głów w tym stylu - chyba, że jest to Twój styl, a wtedy zrób to sam. Ale kiedy natkniemy się na idealne znalezisko w stylu vintage, to jest to właśnie odpowiednia ilość maksymalistycznego akcentu. Być może wkomponujesz krzesło lub komodę, może ograniczysz się do lampy, lustra lub małej rzeźby, a jeśli czujesz się odważna, zaszalejesz z nowoczesnym podejściem do tkaniny lub tapety z lat 70.

W latach 70. znajdziesz soczyste, krzywe linie, z przesadnymi kształtami i rozmiarami, które mogą sprawić, że zakwestionujesz skalę swojego mieszkania w mieście. Domy z tej epoki widziały pierwsze oznaki otwartych planów koncepcyjnych - i to jest dokładnie ten rodzaj rozległego układu, do którego te kawałki zostały zaprojektowane.

To tak, jakbyś wziął funkiness projektantów midcentury modern i wymieszał je z fantazyjnymi tendencjami Hollywood Regency. Wynik? Coś, co jest odważne, ale przystępne - znalezisko vintage, które jeszcze nie osiągnęło przesycenia.

Motywy z lat 70. i elementy, na które warto zwracać uwagę

Wiem, że natknęłam się na kopalnię złota z lat 70-tych, kiedy widzę kilka motywów przewodnich. Pierwszym z nich jest grecki klucz do wszystkiego. Lata 70. wiedziały, jak zrobić grecki klucz na stoliku do kawy, komodzie, lustrze. Jeśli jest mosiężny i ma subtelny grecki klucz, to prawdopodobnie pochodzi z tej epoki.

Chairish 1970s Modern Chrome Greek Key Coffee Table $775 $450 Sklep

Następny jest rattan. To subtelny, bohemiczny ukłon w stronę lat 60-tych, ale wystarczająco dopasowany. Jeśli natkniesz się na rattanowe lustro podczas polowania na vintage, nie pozwól, by Cię ominęło.

Burl wood może być znowu wszechobecny, ale po raz pierwszy pojawił się w latach 70-tych. Prawdopodobnie nie znajdziesz go jako kradzieży pod gwiazdami, ale jest to element wystroju, który jest ponadczasowy.

Detale chinoiserie znajdziesz na wszystkim, od lamp, przez szafki nocne, po kredensy - mam obsesję na punkcie tego pięknego Henredona. To klasyczny wygląd, który pasuje do każdej epoki.

Chrom i wsporniki mogły przypominać Ci biurowiec kilka lat temu, ale, ponownie, midcentury modern zepsuł nam lata 70. Teraz te smukłe linie są artystyczne i w dobrym stylu.

Gastone Rinaldi dla RIMA Włoskie, wspornikowe krzesło do jadalni w skórze $2763 Sklep

Nie zawsze łatwo jest znaleźć lucite w dobrym stanie, ale kiedy już się znajdzie, to jest to perełka.

Chairish Podstawa z lucitu z lat 70. $650 Sklep

Kosmiczny design i plastikowe krzesła miały swój moment w latach 70-tych, a ja uwielbiam pomysł bąbelkowego krzesła w salonie z lat 20-tych.

Eero Aarnio Krzesła z białego plastiku i czarnego winylu w stylu Space Age $4205 Sklep

Brutalistyczne akcenty, a zwłaszcza żyrandole, znajdujące się gdzieś pomiędzy epoką kosmiczną a złoceniami, ewoluowały od połowy wieku do lat 70-tych, gdzie przybrały jeszcze bardziej dziwaczne i piękne kształty.

Twórcy z lat 70-tych, do których zawsze mnie ciągnie

Teraz, kiedy już wiesz, czego szukać, możesz się zastanawiać, od czego zacząć swoją kolekcję z lat 70. Sklepy z antykami i starociami są zawsze moim pierwszym przystankiem, ale jest kilku producentów, którzy pojawiają się raz po raz, kiedy schodzisz w dół króliczej nory zakupów vintage online. Mosiężne stoliki kawowe Mastercraft, takie jak ten, który doprowadził do mojej obsesji na punkcie lat 70-tych, to solidne znalezisko. Z subtelnie glamour wygląd, są w domu w każdym pokoju.

Jeśli jesteś przyciągnięty do odnowionych towarów, to Dixie Shangri La jest producentem z lat 70-tych, którego prawdopodobnie już widziałeś. Od komód, przez szafki nocne, aż po skrzynie na bieliznę, ten producent mebli włączył najbardziej skomplikowane detale chinoiserie i niesamowity mosiężny sprzęt do swoich kawałków. Często znajdziesz te kawałki lakierowane w odważnych kolorach online.

I, oczywiście, jest klejnot w koronie znalezisk vintage z lat 70-tych: sofa Miles Baughman. Z zakrzywionymi, wężowymi liniami, sofa Baughman jest wszystkim, czego potrzebujesz w salonie, który prosi, aby się na niej położyć - a czyż nie tego właśnie teraz potrzebujemy?