Post

Co to jest lastryko? Poznaj ten trwały i szykowny materiał

Jeśli Twoim ulubionym gatunkiem podczas przeszukiwania Zillow jest "arcydzieło z połowy ubiegłego wieku", najprawdopodobniej masz już obsesję na punkcie płytek lastrykowych, nawet jeśli nigdy wcześniej nie słyszałeś tej nazwy. Lastryko przenosi wygląd drogich materiałów do przyjaznego dla budżetu wzornictwa, mieszając kawałki drogich materiałów, takich jak granit, kwarc i marmur, z niedrogim spoiwem wykonanym z cementu. I w przeciwieństwie do wielu droższych opcji podłogowych, lastryko charakteryzuje się trwałością, która przetrwa dziesiątki lat nawet w najbardziej wymagających warunkach.

Przyjrzyj się podłodze, gdy następnym razem odwiedzisz miejsce o dużym natężeniu ruchu, takie jak lotnisko, lobby ruchliwego biurowca, czy nawet Hollywood Walk of Fame, a zobaczysz lastryko w akcji. Jeśli podłoga wytrzyma w takich warunkach, możesz być pewien, że jest to inwestycja na całe życie, która jest warta swojej ceny.

Co to jest lastryko? Lastryko to materiał kompozytowy wykorzystywany jako podłoga, blat i inne niestandardowe projekty. Terrazzo łączy w sobie kawałki marmuru, granitu, kwarcu, szkła, muszli lub innych odpowiednich materiałów z cementem lub żywicą epoksydową.

Historia lastryka

Choć lastryko jest klasycznym materiałem, którego początki sięgają końca XIX wieku, to wygląda ono niemal tak, jakby zostało zaprojektowane z myślą o współczesności. Ponieważ powstaje w wyniku zmieszania odłamków innych materiałów, lastryko można wykonywać z "niedoskonałych" i złomowanych materiałów budowlanych, co czyni je jednym z piękniejszych sposobów recyklingu towarów. Ze względu na zrównoważoną konstrukcję współczesne lastryko, dzięki zastosowaniu żywicy epoksydowej, może być wykonywane z różnego rodzaju materiałów, nie tylko z tradycyjnego kamienia.

Obecnie można znaleźć lastryko wykonane z odłamków metalu, szkła, gumy, plastiku i wielu innych. Dzięki szerokiej gamie materiałów możliwości estetyczne lastryka są praktycznie nieograniczone, co nie tylko przyciągnęło do niego uwagę projektantów wszelkiego rodzaju, ale także pozwoliło na wprowadzenie go do domu bez konieczności angażowania wykonawcy.

Trwałość i zastosowania w domu

Lastryko jest nie tylko niezwykle trwałe, ale również odporne na wodę, pleśń i plamy, co oznacza, że jest doskonałą opcją na podłogi w kuchniach, łazienkach, łazienkach i na zewnątrz. Ale dlaczego ograniczać się do podłogi? Lastryko może być stosowane w miejscach, które zazwyczaj kojarzą się z kruchymi płytkami ceramicznymi, jak prysznice, wanny i baseny.

Marzysz o marmurowych lub granitowych blatach, ale Twoje konto bankowe Cię przed tym powstrzymuje? Lastryko może nie tylko uratować dzień, ale dzięki pozornie nieskończonej różnorodności kolorów i wzorów, będziesz miał znacznie więcej estetycznej swobody, jeśli chodzi o projektowanie swojej wymarzonej kuchni. W rzeczywistości możesz stworzyć własne płytki lastrykowe na zamówienie, co może być opłacalnym wydatkiem, jeśli planujesz oglądać swoją instalację lastrykową przez kolejne dziesięciolecia.

Kolejna zaleta: czyszczenie lastryko to czysta przyjemność i nie wymaga stosowania ostrych środków chemicznych ani specjalnych zabiegów. Jest to cecha, która może skłonić Cię do wykonania instalacji z lastryko na dowolnej powierzchni.

Jeżeli wynajmujesz mieszkanie lub nie planujesz gruntownej przebudowy domu, wciąż możesz wprowadzić ten styl do swojego wnętrza za pomocą mebli z lastryko, takich jak stoły, lub akcentów dekoracyjnych, takich jak wazony i donice.