Post

Polujesz na dom? Oto, co powinieneś wiedzieć o domu w stylu rzemieślniczym

Domy w stylu craftsman mają przywodzić na myśl spokojniejsze, bardziej osobliwe czasy, sięgające XX wieku. Oto, co warto wiedzieć o tym, jak powstał ten styl domu, jakie są jego główne cechy charakterystyczne i czego można się spodziewać we wnętrzu domu w stylu rzemieślniczym.

Historia domów w stylu rzemieślniczym

W połowie XIX wieku, po dziesięcioleciach obserwowania, jak rewolucja przemysłowa radykalnie zmieniła, cóż, wszystko, brytyjscy architekci i artyści zaczęli sprzeciwiać się "wulgarnemu" wzornictwu i gorszej jakości towarów produkowanych masowo, co stało się znane pod nazwą Arts & Crafts Movement.

To przyjęcie estetyki rękodzieła świata przedindustrialnego dotarło do Stanów Zjednoczonych dopiero na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to zostało spopularyzowane przez czasopismo "The Craftsman", w którym sprzedawano projekty domów autorstwa słynnego projektanta mebli Arts & Crafts Gustava Stickleya. Proste projekty Stickleya stanowiły wyraźny kontrast z ozdobnymi stylami wiktoriańskimi, które były popularne w tamtych czasach, i wkrótce narodził się amerykański ruch projektowy.

Cechy charakterystyczne architektury w stylu rzemieślniczym

Ponieważ zostały zaprojektowane z myślą o łatwej budowie i przypominają stuletnie domy, domy w stylu Craftsman charakteryzują się dużą ilością otwartej przestrzeni i okien, które zapewniają naturalne oświetlenie, a także stosunkowo niewielką powierzchnią - mają tylko jedno lub dwa piętra.

Z zewnątrz domy w stylu Craftsman można najłatwiej rozpoznać po nisko spadzistych dachach z szerokimi okapami, które wystają kilka stóp poza ściany zewnętrzne domu, pod którymi często można znaleźć odsłonięte krokwie lub minimalistyczne wsporniki dekoracyjne. Od frontu okap wystaje na tyle daleko, że tworzy zadaszony ganek, którego podporę stanowią stożkowe kolumny.

Ponieważ domy te są budowane dla uczczenia naturalnej formy piękna, materiały budowlane prawdziwych domów w stylu craftsman mają swoje korzenie w świecie przyrody: drewno, stiuk, kamień i rustykalna cegła to najczęstsze materiały używane do budowy sidingów. Duże pojedyncze lukarny znajdują się nad wieloma oknami, a domy pochodzące z czasów pierwotnego ruchu często posiadają ozdobne witraże.

Wnętrze domu w stylu craftsman

Wykorzystanie naturalnych materiałów jest kontynuowane we wnętrzu domu, z akcentami z ręcznie wykonanego kamienia lub drewna i wbudowanymi elementami architektonicznymi, takimi jak półki, siedzenia i szafki. W domach rzemieślniczych stosowano otwarte plany pięter na długo przed tym, jak stały się one modne, kładąc nacisk na praktyczny projekt, który nie tylko pozwala właścicielom na łatwe poruszanie się, ale także zapewnia dobre oświetlenie i kontrolę klimatu.

W głównej części mieszkalnej znajduje się kominek, a jeśli dom ma drugie piętro, prawdopodobnie w największej sypialni będzie jeszcze jeden kominek. Sufity były utrzymywane nisko, aby pomóc w oszczędzaniu ciepła, co dodaje przytulności tym domom.

Choć termin "Craftsman" początkowo odnosił się wyłącznie do domów zbudowanych na podstawie planów Stickleya, dziś obejmuje on wiele stylów, w których zastosowano niektóre z charakterystycznych cech jego projektów. Domy w stylu preriowym, Mission Revival i Bungalow są w swej istocie częścią ruchu rzemieślniczego.