Post

Sprawdzone przez ekspertów sposoby na połączenie stylów wystroju wnętrz po wprowadzeniu się z partnerem

Podjęcie decyzji o zamieszkaniu z ważną osobą jest ważnym krokiem milowym w związku, który daje wiele powodów do świętowania. Jednak osoby znające się na projektowaniu, które chcą osiągnąć określoną estetykę, mogą zastanawiać się, jak włączyć do tego schematu ukochane meble i kolekcje partnera. Na szczęście projektanci mają wiele rad do zaoferowania tym, którzy przygotowują się do dzielenia przestrzeni po raz pierwszy.

"Często żartuję, że częścią mojej pracy jako projektanta wnętrz jest bycie trenerem związku" - mówi projektant Adnan Anwar. "Niezwykle rzadko zdarza się, aby pary widziały się oko w oko w kwestii stylu, a ja zawsze jestem złapany w sam środek".

Jednak Anwar i inni projektanci, z którymi rozmawialiśmy, mają mnóstwo sztuczek w rękawie, aby upewnić się, że pary po raz pierwszy tworzące razem dom czują się usatysfakcjonowane i wysłuchane podczas procesu planowania.

Często żartuję, że częścią mojej pracy jako projektanta wnętrz jest bycie trenerem związków. Niezwykle rzadko zdarza się, że pary widzą się oko w oko w kwestii stylu, a ja zawsze łapię się w sam środek.

"Nawet jeśli jedna strona ma o wiele mniejsze zdanie na temat układu i estetyki swojego domu, zawsze chcę, aby obie były podekscytowane efektem końcowym" - dodaje Anwar. "I nie chciałbym, żeby było inaczej".

Czytaj dalej, aby uzyskać wskazówki od Anwara i innych, jak sprawić, by wspólny proces projektowania był tak bezproblemowy, jak to tylko możliwe.

Przekazuj informacje na stronie

Twój partner może nie wiedzieć, że dany element jest dla Ciebie szczególnie ważny - lub dlaczego tak jest - dopóki nie powiesz o tym głośno.

"Ważne jest, aby być otwartym, szczerym i, co najważniejsze, życzliwym podczas łączenia przestrzeni z partnerem", mówi projektantka Danielle Chiprut. "Mów swoją prawdę, jeśli chodzi o kawałki, które kochasz i są koniecznością, aby utrzymać w swoim domu, i pozwól swojemu partnerowi zrobić to samo. Podziel się swoją miłością do tych specjalnych kawałków, aby Twój partner naprawdę zrozumiał, co sprawia, że są one dla Ciebie wyjątkowe."

Porównaj notatki

"Często sugeruję, aby pary wydrukowały prezentacje projektów, które im wysyłamy, indywidualnie je przejrzały, zakreśliły, co im się podoba, a następnie porównały notatki" - mówi projektantka Ariel Okin. "Jest to bardzo pomocny sposób na połączenie elementów bez wchodzenia w osobiste sprawy. Dodatkowo, jest to zabawna mała gra."

Wykonaj to ćwiczenie, a następnie bądź przygotowany na pewne kompromisy. "Zbieraj inspiracje i komunikuj się ze swoim partnerem na temat tego, jak chcesz, aby twoja przestrzeń wyglądała i czuła się", wyjaśnia Chiprut. "Kiedy już wspólnie zdecydujecie o kierunku, pozwólcie, aby ta wizja kształtowała wasze wybory. Niech twoja inspiracja cię prowadzi - sprawi to, że trudne rozmowy będą o wiele łatwiejsze, jeśli pracujesz nad wspólnym celem."

Bądź zrównoważony

To powiedziawszy, małe zestawienie stylów jest zawsze zachęcane. "Dla mnie istotą wspaniałego dekorowania jest osiągnięcie równowagi poprzez kontrasty" - mówi Anwar. "Mam kilka wypróbowanych i prawdziwych sztuczek, do których wracam, a jedną z nich jest rezygnacja z dopasowanego zestawu jadalnianego".

Na przykład, ostatnio sparował on zabytkowy stół jadalny klientki z czystymi, nowoczesnymi krzesłami, które przemawiały do estetyki jej chłopaka. "Takie rozwiązanie sprawdza się zarówno w mieszkaniu, jak i w formalnej jadalni w domu" - wyjaśnia Anwar.

Zauważa on, że ściany galerii to kolejny sposób na pokazanie różnorodnych zainteresowań pary. Anwar dodaje: "Kiedy mam do czynienia z większym projektem, staram się zapewnić każdej osobie przestrzeń, w której jej styl jest bardziej wyrazisty, i zróżnicować proporcje ich stylów w pozostałych częściach domu."

Wszystko polega na wzajemnym szacunku, znalezieniu wspólnej płaszczyzny i nie poceniu się drobiazgami.

Koncepcja łączenia nowoczesnych elementów z bardziej klasycznymi, którą Anwar ilustruje w swoim przykładzie z jadalnią, jest czymś, co sugeruje również projektantka Paige Kontrafouris, a co może sprawdzić się w każdym pomieszczeniu w domu.

"Podczas pracy z klientami, nie sądzę, że kiedykolwiek spotkałem dwie osoby, które naprawdę dzieliły te same style projektowania dokładnie, a to zdecydowanie może prowadzić do pewnych nieporozumień", mówi. "Tradycyjne meble z nowoczesną sztuką i odważnymi akcentami wzorów przynoszą to, co najlepsze z obu światów".

Zacznij świeżo

W niektórych przypadkach, pary mogą preferować rozpoczęcie od nowa z meblami i wystrojem. Dla partnerów, którzy wprowadzają się razem po każdym życiu ze współlokatorami lub którzy zdecydowali się przenieść do nowej części kraju, może to po prostu wynikać z wygody.

"Wprowadzanie się z partnerem może być wyzwaniem. Uczysz się wszystkiego o ich dziwactwach związanych ze wspólnym mieszkaniem, jednocześnie próbując uzgodnić styl, który pomoże obu osobom poczuć się jak w domu i włączyć się w ich przestrzeń" - zastanawia się projektantka Tiffany Leigh Piotrowski.

Zamiast łączyć rzeczy, Piotrowski i jej partner postanowili zacząć od czystego konta i sprzedali większość swoich indywidualnych mebli, wyjaśnia. "W ten sposób mogliśmy kupić razem elementy, które czuliśmy jak 'my', i nie spieszyliśmy się z tym. Powoli zbieraliśmy kawałki w ciągu ostatnich dwóch lat, ponieważ znaleźliśmy przedmioty, które oboje kochamy."

Oczywiście, jednostki nie będą widzieć oko w oko we wszystkim, "ale chodzi o to, aby szanować siebie nawzajem, znaleźć wspólną płaszczyznę i nie pocić się drobiazgami," dodaje Piotrowski.